Makaleler

❗ Bu makale henüz yayınlanmamıştır!

Bir günlük yolculuk: Doğu Ekspresi

Yazar: Emel Gülcan
Bir günlük yolculuk: Doğu Ekspresi

Belki epeydir arkanıza yaslanıp rahat bir nefes almadınız, şöyle uzun bir seyahate çıkıp kafanızı dağıtmadınız. Hele rayların üzerinde beşik gibi sallanan trenlerde huzurla uyumayalı yıllar oldu. O zaman kendinize bir iyilik yapın. Doğu Ekspresi’ne bir bilet alın. Yalnız, ailece veya arkadaşlarınızla bu maceraya gözünüz kapalı başlayabilirsiniz. Dilerseniz bu yolculuk sizin için romantik bir seyahate de dönüşebilir. Kitabınızı, derginizi, fotoğraf makinenizi, müziğinizi, oyununuzu hazırlayın. Bu emektar trene bir şans verin ve uçsuz bucaksız yollarda, bir günlük yolculuğun tadını çıkarın. 

1933 kilometre 24.5 saat

Doğu Ekspresi, Ankara’dan Kars’a uzanan nostaljik bir tren hattı. Tren 1933 kilometrelik yolu, rötar olmadığında 24.5 saatte tamamlıyor. Önceleri İstanbul Haydarpaşa’dan başlayan yolculuğun güzergâhı Ankara - İstanbul yüksek hızlı tren projesiyle değişti. Bir süredir seyahatin başlangıç noktası Ankara, hatta Kırıkkale. Çünkü 11 Temmuz 2016’dan 11 Aralık 2017’ye kadar Ankara’daki Başkentray çalışmalarından ötürü Doğu Ekspresi’nin kalkış yeri Kırıkkale’nin Yahşihan ilçesine bağlı Irmak beldesi olarak değişti. Yaklaşık bir buçuk sene boyunca Ankara Garı’ndan 17:58’de kalkan otobüsler, bilet ücretinize dâhil olarak Doğu Ekspresi’nin yeni kalkış durağına yolcu taşıyacak. 

Doğu Ekspresi yolculuğu her gün Ankara Garı’ndan 18:00’de otobüs yolculuğu ile başlıyor, Irmak’tan 19:28’de kalkan tren Kars’a bir sonraki akşam 18:01’de varıyor. Dönüş yolculuğu ise Kars’tan ise 08:10’da başlıyor. Yine ertesi sabah 07:00 civarı Irmak’a vardığınızda ücretsiz otobüslerle Ankara’ya ulaşabilirsiniz. 

Dilerseniz oturarak dilerseniz yatarak seyahat edin

Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum şehirlerinden geçen trende kompartımanlı, pulman, örtülü kuşet, yataklı ve yemekli vagon bulunuyor. Pulman vagonda ikişerli ve tek sıra halinde, yani üçerli dizilmiş koltuklar yer alıyor. Özellikle pulman bölümü ara duraklarda inecek ve daha kısa yolculuk planlayan yolcular için ideal. Kompartımanlı vagonda ise karşılıklı ikişer kişilik geniş ve rahat kotlularda arkanıza yaslanıp gezinizin tadını çıkarabilirsiniz. 

Beşik gibi sallanırken mışıl mışıl uyuyun

Örtülü kuşetler uzun yolda beşik gibi sallanan trenin tadını çıkarmak isteyenler için ideal. Dört kişilik odalardaki koltuklar ranza şeklinde yatak haline geliyor. Yıkanmış, ütülenmiş, mis gibi kokan nevresimler ile yatağınızı kendiniz yapıyorsunuz. Ayrıca kompartımanda bir tane priz bulunuyor. 

Yataklı vagon ise iki kişilik otel odalarını andırıyor. Kuşetli ile aynı büyüklükte ama iki kişi paylaştığı için daha rahat. Tertemiz nevresimlere ek olarak havlu terlik ve havlu veriliyor. Kabinlerde iki priz, sıcak su akan bir lavabo, dolap ve buzdolabı bulunuyor. Dolabın üstteki çekmecesi çekildiğinde masa olarak kullanılabiliyor. TCDD yataklı vagondaki yolcularına ufak bir jest yapmayı da ihmal etmiyor. Buzdolabınızdaki çikolata, su, meyve suyu gibi ikramlar da bu yolculuğun hoş detayları. 

Yemekli vagonda lezzetli sofralar

vagon yemek doğu ekspresi

Yemekli vagon trenin restoranı. Uzun yolculuğunuz boyunca özellikle kahvaltı ve akşam yemeği için burasının müdavimi olabilirsiniz. Menüdeki kahvaltı tabaklarının, çorba, meze, atıştırmalıklar ve ızgaraların tadına bakabilirsiniz. Elbette sofralarınızı alkolsüz veya alkollü içecekler ile taçlandırabilirsiniz. 

Özellikle yemekli vagonda hesap öderken yanınızda nakit taşımayı ihmal etmeyin. Malum, yolda pos cihazlarında sorun çıkabileceği için kredi kartıyla ödeme yapmak zor olabilir. Ayrıca yine mutfakta yaşanabilecek aksaklıklara karşı aç kalmak istemiyorsanız yanınızda yiyecek bir şeyler bulundurabilirsiniz. Çünkü tren, küçük istasyonlarda birkaç dakika bekliyor ve bu sürede koşup yiyecek kovalamak biraz riskli. Doğu Ekspresi büyük şehirlerde daha uzun beklese de garlarda eskisi gibi trenleri dolaşan seyyar satıcılar pek görünmüyor. Yol uzun, bir gün boyunca aç kalmak istemezsiniz. 

Çiftler ayrılmasın!

Konforlu bir yolculuk yapmak istiyorsanız örtülü kuşetler ve yataklı vagonlar sizin için ideal. İki kişi bile olsanız, örtülü kuşetlerde diğer iki koltuğu çocuk tarifesinden almanız seyahatinizi kolaylaştıracaktır. Çünkü kompartımandaki tüm koltuklar boş görünürken, bir kadın, bir erkek bilet aldığınızda daha sonra iki kadın yolcu da aynı kompartımandan yer alırsa işler karışabilir. Kuşetlide kim nereden bilet almış olursa olsun, uyku zamanı kadınlar bir kompartımanda, erkekler başka bir kompartımanda yatacak şekilde dağıtılır. Yani dikkat etmezseniz çift olarak seyahat etme planınız suya düşebilir. 

Biraz mesafe lütfen

Kuşetli vagonlarda dikkat etmeniz gereken bir başka husus da, kuşetler açılınca arada sadece az bir boşluk kalması. Bu yüzden tanımadığınız yolcularla koyun koyuna uyumak istemiyorsanız, diğer koltukları da satın almalısınız. 

“Benim için fark etmez” diyorsanız da en azından şunu unutmayın: Bilet alırken kuşetinizi seçemiyorsunuz. Sadece koltuğunuzu seçebiliyorsunuz. Kimin nerede yatacağına yolcular kendi aralarında karar veriyor.

Bavulum olmadan asla

Doğu Ekspresi’nde valizler için tasarlanmış ayrı bölümler yok. Yani bavullarınızla yolculuk yapmanız gerekiyor. Kuşetlide küçük sırt çantalarının sığacağı kadar baş üstü rafları var. İsterseniz üst yataklardan birini açıp eşyalarınızı yığabilirsiniz. Üst yatak açık olsa bile aşağıdaki koltukta rahatınız bozulmaz. Yataklı vagonda ise bavullarınızı dolaba yerleştirebilirsiniz.

Mahremiyet ve hijyen

Trenin kuşetli ve yataklı vagonları, mahremiyet ve temizlik konusunda fena sayılmaz. Kuşetlide ve yataklı vagonlarda kapılar içeriden kilitlenebilir ama dışarıdan öyle bir imkân yok. 

Hijyen açısından bakıldığında yolculara verilen nevresimler her defasında yıkanıp ütülense de aynısı battaniyeler ve yastıklar için geçerli değil. Bu yüzden titiz yolculardansanız uyku tulumlarınızı yanınızda götürebilirsiniz. 

Pulman bölümünde yolcu sirkülâsyonu çok fazla. Bundan dolayı tuvaletlerin temizliği yolun sonuna doğru sıkıntı yaratsa da, kuşetli ve yataklı vagonlar için durum daha iç açıcı. Çünkü oradaki tuvaletler daha az kişinin kullanımına açık. Yine de yanınızda tuvalet kağıdı, peçete ve çöp poşeti bulundurmak seyahatinizi daha hijyenik geçirmenizi sağlayacaktır.   

Minik dostlarımızı unutmayalım

trende evcil hayvan

Görsel: moveoneinc

Doğu Ekspresi’ne evcil hayvan kabul ediliyor. Ama bazı şartlar var. Öncelikle evcil hayvanınıza da yüzde 50 indirimli olarak bilet almanız lazım. Ayrıca örtülü kuşetli ve yataklı vagonlarda değil, pulman vagonda seyahat etme şartı koşuluyor. Yani kediniz veya köpeğinizle yan yana uzun bir yolculuk yapabilirsiniz. 

Karlı dağların arasında sıcacık bir yuva

doğu ekspresi kar

Yolda karlı dağların dorukları veya evlerin damlarından sarkan buzlar içinizi ürpertmesin. Tren, karların arasında süzülürken siz incecik giysilerinizle kahvenizi yudumlayıp camdan dışarıyı izleyebilirsiniz. Elbette tersi de mümkün. Yazın kavurucu sıcakta püfür püfür bir yolculuk yapabilirsiniz. Çünkü Doğu Ekspresi’nde her oda panelden kendi ısısını belirliyor. 

Yataklı ve kuşetli bölümlerde yolcular genellikle kendi hallerinde takılıyorlar. Bu yüzden trende rahatsız edici gürültüler yerine trenin dinlendirici tıkırtıları hâkim. 

24 saatin hepsi sizin

Doğu Ekspresi’nde kablosuz internet bağlantısı yok. Telefon yolun çoğunda çekse de cep telefonu ile internete bağlanmak epey zor. Çünkü yolunuzun üzerindeki küçük yerleşim yerlerinin çoğunda internet çekmiyor. 

Peki, bu bir dezavantaj mı? Elbette hayır. “Bu yolculukta interneti ne yapacağım? Bol bol kitap okurum, fotoğraf çekerim veya tren camından manzarayı izlerim.” diyorsanız internetin esareti olmadan geçireceğiniz 24 saatin keyfine varın. 

Ne zaman gidelim?

Doğu Ekspresi ile unutulmayacak bir yolculuk için günlerin uzadığı ama karların da erimediği zaman en ideali olabilir. Örneğin Mart, Nisan aylarını seçerseniz geçtiğiniz coğrafyalarda doğanın uyanışına tanık olabilirsiniz. Yolculuğunuzu dolunaya denk getirirseniz de hava karanlıkken etrafı görebilirsiniz. Özellikle Ankara-Kars rotasını seçtiyseniz sabah saatinizi kurarak gün doğumunu yakalayabilir, günün ilk ışıklarıyla kasabaları selamlayabilirsiniz. 

Güncel fiyatlar için buraya alalım

Bu treni, güzergâhındaki istediğiniz şehre seyahat etmek için de kullanabilirsiniz. Bu yüzden bilet fiyatlarında standart bir ücret yok, fiyatlar mesafeye göre değişiklik gösteriyor. Güncel bilet fiyatlarına http://hizlitrenbiletisatis.com/tren-bileti ve Tcdd.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Biletlerde çocuk, basın, 60 yaş üstü, öğretmen vs. indirimleri mevcut.


Son durağınız Kars ise

Kars’a vardığınızda birkaç gecelik bir konaklama planı yapmayı unutmayın. Rus mimarisinin etkisindeki bu şehri yürüyerek gezebilir, Ani Harabeleri, Kars Arkeoloji Müzesi, 12 Havariler Kilisesi, Kars Kalesi ve Çıldır Gölü’nü görebilirsiniz. Kars kaşarı ve enfes kaz eti de bu yolculuğun bonusu olacak.

Ulaşım sponsorumuz

Online Bilet Otobüs Bileti

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın