Makaleler

Bilgisayarın Sağlıklı ve Doğru Kullanımı

Yazar: yaşar bavuk
Bilgisayarın Sağlıklı ve Doğru Kullanımı

Bilgisayar genelde oturarak kullanıldığı için uzun süreli kullanımlar vücudumuza zarar verebilmektedir.Yazı yazmak,internet erişimi ya da oyun oynamak için uzun süreli kullanım;başta bel,boyun ve omurgalarımızın sağlığını tehdit eder.Diğer yandan sürekli aynı noktaya bakmak göz sağlığımıza zarar verir.Bu nedenle bilgisayar kullanıcısının oturma pozisyonuna çok dikkat etmesi ve uzun süre çalışmaması gerekir.

Bilgisayar Kullanırken Oturma Şekli Önerileri

Bilgisayarı,uygun yükseliğe sahip olan masa ve sandalye üzerinde dik oturma konumunda kullanmak gerekir.Klavye ve farenin çok uzakta olmaması gerekir.Oturan kişinin gözü ile bilgisayar arasında 50-60 cm uzaklık olmalıdır.Kollar yatay ve rahat konumda olmalıdır.

Masa yüksekliği yaklaşık 70 cm olmalıdır.Dizüstü bilgisayarlar için yükseltici olarak bilinen altlıklar yararlı olabilir.

Oturma sırasında sırt desteklemeli ve omuzlar rahat olmalıdır.

Klavye üstüne eğilerek ya da çok geriden kullanım gibi hatalı pozisyonlar,bel-boyun,kol ve bacaklarda ağrılara yol açabilir.

Bilgisayar Kullanımında Çalışma Süresi Önerileri

Bilgisayar başında bir saatten fazla çalışmamak ve genellikle her saat başında ara vermek gerekir.Aralarda elleri,omuzları ve beli çalıştıran egzersizler yapılmalıdır.

Gözlerimizin sürekli ekrana bakması göz kuruluğu başta olmak üzere göz sağlığını tehdit etmektedir.Bu nedenle belli aralıklarla gözlerin kırpılması önerilir.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın