Makaleler

BB Krem ve Özellikleri Nelerdir?

Yazar: Çisem Soylu
BB Krem ve Özellikleri Nelerdir?

Nemlendirici bakım ve cilt tonunuzu dengeleyen özelliğiyle üretilen BB kremler kısa sürede makyaj çantalarında yerini aldı. BB krem “Blemish Balm Cream” adının kısaltmasından oluşuyor. Doğum yeri Kore ancak kısa sürede birçok marka tarafından dünyanın çeşitli yerlerinde üretilmeye başlandı ve farklı kombinasyonlarla tüketiciye sunuluyor.

BB kremler özellikle yaz aylarında fondöten kullanmaktan kaçınan kadınların ilk tercihleri arasında yer alıyor. Ancak daha kalıcı bir makyaja sahip olmak istiyorsanız BB kremi fondötenin altına baz olarak da uygulayabilirsiniz. Buna alternatif olarak da BB kremin üzerine hafif bir pudra uygulaması yapabilirsiniz ancak  her iki durumda da BB krem amacının dışında kullanılacağından bu tip kalıcı bir uygulamayı tercih etmeniz halinde farklı ürünler kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. Acil durumlarda ise bu önerileri değerlendirebilirsiniz.

  • Özellikle içerisinde bulunduğumuz yaz aylarında dikkat çekici bir özellik olarak, BB kremlerin 42 faktöre kadar güneş koruması olanları da görmek mümkündür.

  • Hassas ciltler için özel olarak hazırlanmış ve içlerinde termal su bulunduran BB kremler bu cilt tipine sahip kullanıcılar için biçilmiş kaftan çünkü cilt yüzeyinde bir bariyer oluşturuyor.

  • Genellikle üç ana tonda yani açık, orta ve koyu alternatifleriyle satılan BB kremler bazı markalarda çok daha çeşitli renk tonlarında üretilmektedir. Ayrıca, renksiz ve  beyaz formda olup cilt tonuna göre renk kazanan türlerini de görmek mümkün.

  • BB krem aslına bakıldığında yüksek oranda kapatıcılığa sahip olmayan bir ürün olsa da kullanıcı memnuniyeti sağlamak adına lekeli cilde sahip olanlar için üretilen türleri de bulunuyor, böylelikle lekeleri kapatmakla kalmayıp tedavisine de destek oluyor.

  • Kimyasal katkılı ürünlerden hoşlanmayıp olabildiğince doğal ürün kullanmayı tercih edenler için kozmetik markalarının çıkardığı çiçek özü ve çiçek suları içeren BB kremler de mevcuttur.

BB krem hakkında unutulmaması gereken en önemli nokta bu ürünün bir fondöten olmadığıdır. Bu sebeple hiçbir zaman yüksek oranda kapatıcılık sağlamaz ancak yüzünüzde yer alan ince çizgileri dolduracağı ve cilt tonunu dengeleyeceği rahatlıkla söylenebilir. Cilt renginizi değil tonunuzu değiştirdiği için de yapaylıktan uzak, olabildiğince doğal bir görüntüye kavuşmanızı sağlıyor. Bu noktaları göz önünde bulundurduğumuzda akneli ya da lekeli bir cilde sahipseniz BB krem uygulamadan önce hafif miktarda kapatıcı uygulayarak daha pürüzsüz bir görüntü elde edebilirsiniz.

Onikibilgi.com'daki BB krem nedir yazısında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın