Makaleler

Aziz Üstel Kimdir

Yazar: Hakan Kutluay
Aziz Üstel Kimdir

Aziz Üstel, Galatasaray’da bir dönem yöneticilik yapmış Türk televizyonculuğunun ünlü isimlerinden biridir.

1946 yılında Ankara’da doğan Üstel, müteahhit Sabih Bey’in ve Robert Koleji mezunu Yeta Hanım’ın oğludur. Çocukluk dönemi Ankara’da geçen Üstel’in hayatı, o henüz 7 yaşındayken annesi ve babasının boşanmasıyla kökten değişmiştir. Bu boşanmadan sonra kısa bir süre annesiyle birlikte yaşamış, ardından 10 yaşındayken babasıyla önce Kanada’ya, ardından Amerika’ya gitmiştir. Babası ve kardeşi ile birlikte Amerika’nın San Francisco şehrine yerleşen Üstel, uzun yıllar burada yaşamıştır. Yaklaşık 16 yıl boyunca Amerika’da kalmış ve bu dönemde üvey annesiyle ve üvey kardeşiyle birlikte aynı evde yaşamıştır. Üvey annesiyle aralarının açılması üzerine 16 yaşındayken babası tarafından evden atılan Üstel, bunun üzerine birçok işte çalışmış, hatta lağım temizleyiciliği bile yapmak zorunda kalmıştır. Kazandığı parayla eğitimine devam eden Üstel, 6 yıl sonunda Yayıncılık ve Uluslararası İlişkiler okumuştur.

Askerlik dönemi gelince, askerliğini Türkiye’de yapmak istemiş ve bu sebeple Türkiye’ye dönmüştür. Kardeşi Enis’i Amerika’da bırakmış ve onunla daha sonrasında Almanya’da bir kez görüşmüştür. Bundan kısa bir süre sonra da Amerikan Ordusu’na katılan kardeşinin intihar haberini almıştır.

Türkiye’ye döndükten sonra 2 arkadaşı ile birlikte bir tercüme bürosu kuran Üstel, burada TRT’ye ait şartnamelerin çevirisini üstlenmiş ve bir dönem bürosunun arka odasında yaşamıştır. Ardından Ahmet Refik ile birlikte Bilgi Yayınevi’nde çalışmaya başlamış ve yayıncılık ile ilgili tüm bilgilere Ahmet Refik sayesinde sahip olmuştur. Bu dönemde Aziz Nesin, Kemal Tahir, Oğuz Aral gibi isimlerle tanışmış ve çeviriler yapmaya başlamıştır. Yaptığı çevirilerden en başarılısı da Anthony Burgess’e ait Otomatik Portakal’dır.

Kervan Yayınları’nda, Tercüman ve Günaydın gazetelerinde çalıştıktan sonra bazı televizyonlarda programlar hazırlamış ve sunmuş, CNN Türk kanalında spor yorumculuğu yapmıştır. Üstel’in ön plana çıkmasına sebep olan program ise TGRT Haber’de yaptığı Gecenin Konukları programı olmuştur. İbrahim Tatlıses’in, ‘Urfa’da Oxford vardı da biz mi okumadık?’ cümlesi de bu programda söylenmiştir.

Aziz Üstel’in Sayfa 6 Yayınları’ndan 2013 yılında çıkan "Osmanlı’nın Son Kartalları" adında bir de kitabı bulunmaktadır. Bu kitabı bir üçlemeye dönüştüreceğini bildiren Üstel, diğer kitapların da "Osmanlı'nın Kanlı Gözyaşları Balkanlar" ve "Kartalların Ölümü" olacağını söylemiştir.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın