Makaleler

Ayşenur İslam Kimdir?

Yazar: Hakan Kutluay
Ayşenur İslam Kimdir?

Ayşenur İslam, eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, siyasetçi ve öğretim üyesidir.

16 Ocak 1958 tarihinde İstanbul’un Üsküdar ilçesinde dünyaya gelen İslam, ilköğretim eğitimini ve Kadıköy Maarif Koleji’nde aldığı ortaokul eğitiminin bir kısmını İstanbul’da tamamlamıştır. Lise eğitimine ise Ankara’da devam etmiş ve Türk Eğitim Derneği Ankara Koleji’nden mezun olmuştur. Üniversite eğitimine önce İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi’nde başladıysa da bu bölümden mezun olmamıştır. Buradaki eğitimini yarıda bırakarak, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’ne devam etmiştir. Ankara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olmuştur. Yüksek lisans eğitimini yine Ankara Üniversitesi’nde yapan İslam, doktorasını Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde tamamlamıştır.

Mezuniyetinin ardından çeşitli üniversitelerde görev almıştır. Ankara Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi, Başkent Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapmıştır. Bir dönem Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü, ardından Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü görevlerini üstlenmiştir. Yunus Emre Vakfı’na bağlı olan, eğitim ve öğretim faaliyetleri yürüten, bilimsel araştırma ve uygulamalar yürüten Yunus Emre Enstitüsü’nün kurulmasında büyük rol oynamış ve enstitünün yönetim kurulunda görev almıştır.

Ayşenur İslam, 2011 yılında yapılan genel seçimlerde, 24. Dönem Adalet ve Kalkınma Partisi’nden Sakarya Milletvekili seçilmiştir. 25 Aralık 2013 tarihinde ise Fatma Şahin’in yerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak görevlendirilmiştir.

Ayşenur İslam, Adalet Partisi Sakarya Milletvekillerinden Nadir Latif İslam’ın oğlu Bahadır Celal İslam ile evlidir. Çiftin bir çocukları vardır. Ayrıca Türkiye’nin ilk başörtülü milletvekili Merve Kavakçı’nın da akrabası olan İslam’ın yayınlanan birçok kitabı ve makalesi vardır.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın