Makaleler

Av Tüfeği Ruhsatı Nasıl Alınır?

Yazar: dilek ılgaz
Av Tüfeği Ruhsatı Nasıl Alınır?

Tüfekler yivli ve yivsiz olmak üzere iki çeşide ayrılır. Yivli tüfeklere dürbünlü tüfekte denilmektedir. Yalnızca avlanmak amaçlı kullanılan tüfekler yivsiz av tüfekleridir. Yivsiz av tüfekleri için tabancada olduğu gibi iki ayrı ruhsat almaya gerek yoktur. Tek bir ruhsat alarak işyerinde, evde, arabada bulundurabilir veya taşıyabiliriz. Yivsiz av tüfeklerinin, yarı otomatik, pompalı, çifte, süperpoze ve tek kırma gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Yivsiz av tüfeği ruhsatı alabilmek için, merkezde İl Emniyet Müdürlüğü’ne, İlçelerde İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne, köylerdeyse bağlı bulundukları Jandarma Karakolu’na başvuruda bulunulmalıdır. Başvuru için gerekli evraklar, nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, silah ruhsatı için dilekçe, son bir yıl içinde çekilmiş olan 4 adet fotoğraf, silah ruhsatı alınmasıyla ilgili bir engeli bulunmadığını beyan eden ve Devlet hastanelerinden alınması gereken tam teşekküllü sağlık raporu, adli sicil belgesi, yarım kapaklı dosya, eğer mevcutsa eski yivsiz tüfek ruhsatı yada sahip olduğu tüfek ruhsatları, vergi dairesinden borcu yoktur yazısı ve vergi idaresine yatırılan makbuzun aslı gerekmektedir.

Yivsiz av tüfeği ruhsatı alabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak ve bir engeli bulunmaması kaydıyla Bakanlık tarafından belirlenen harç miktarını ödemesi kaydı ile ruhsat 5 yıl süreli olarak verilebilir. 5 yıl sonrasında, herhangi bir sakınca olmaması durumunda yenilenebilir. Yivsiz av tüfeği almış olan kişililer, yivsiz tüfek ruhsatnamelerine satın almış oldukları tüfeklerinin çap, seri numarası, marka ve cinsini en geç bir ay içerisinde işletmek durumundadırlar.

Yivsiz av tüfeğine sahip kişiler, silahlarını köy, kasaba, şehir içindeyken boş olarak kılıf veya torba içerisinde, araçta taşırlarken de yalnızca bagajda muhafaza etmek zorundadırlar.  

Ancak, yivsiz tüfek için verilen ruhsatname yalnızca taşıma ve bulundurma yetkisi içermektedir. Ruhsatname dışında, avcılık belgesi almak gereklidir. Bu belge için Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne müracaat edip avlanma kartı temin etmek gereklidir. Yalnızca taşıma ruhsatı olan av tüfeği ile avlanma yapılamaz. Ruhsatın alınmasının ardından kanunlar çerçevesinde Türkiye’de avlanmak için belirlenmiş olan bölgelerde bir tek avlanma yapılabilir.

Yorumunuzu Paylaşın