Makaleler

Aslı Erdoğan Kimdir?

Yazar: Hakan Kutluay
Aslı Erdoğan Kimdir?

Aslı Erdoğan, kitapları birçok dile çevrilmiş Türk yazar.

1967 yılında İstanbul’da doğan yazar ilkokul eğitimini yine İstanbul’da almış ve Amerikan Robert Lisesi’ni bitirmiştir. Ardından Boğaziçi Üniversitesi’nde okumaya başlamış ve Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Aynı üniversitenin fizik bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Ardında CERN’de (Avrupa Yüksek Enerji Fiziği Labaratuarı) yüksek lisans eğitimine başlamıştır.

Bu dönemde gündüzleri laboratuarda araştırmalar yapan Erdoğan, geceleri yazı yazmaya başlamış ve yazarlık kariyeri de böyle başlamıştır. Daha sonra Türkiye’de İş Bankası Kültür Yayınları ve Everest Yayınları,  Fransa'da Actes Sud tarafından da basılacak olan ‘Mucizevi Mandarin’ kitabını da bu dönemde kaleme almıştır.

Yazmayı tercih eden Erdoğan, Rio de Janeiro’da başladığı fizik doktorasını da yarıda bırakmış ve kendisini yazılarına vermiştir. İlk kitabı Kabuk Adam 1994 yılında piyasaya çıkmıştır.

1997 yılında Almanya’nın önemli medya kuruluşu Deutsche Welle tarafından düzenlenen yarışmada ‘Tahta Kuşlar’ öyküsü birinci olmuştur. Ardından bu öykü 9 dile çevrilmiştir. Bu dönemde Radikal Gazetesi’nde de yazmaya başlamıştır.

1998 yılında, o güne kadar Türkiye’den sadece Orhan Pamuk’un ve Ahmet Altan’ın kitaplarını çıkaran Norveçli ünlü yayınevi Gyldendal, Erdoğan’ın ‘Kırmızı Pelerinli Kent’ kitabını yayımlamıştır. Kitap,  önemli yazarların kitaplarının yer aldığı ve yılda sadece iki yazarın kabul edildiği bir seri olan Marg (Omurilik) serisinden çıkmıştır. Bu olaydan sonra Norveç basınında kendisi için yazılan olumlu yorumların da yardımıyla kariyerinde bir basamak yükselmiştir. Kitabın Fransızca, Bulgarca, Almanca, İngilizce ve Yunanca baskıları hazırlanmıştır.

2000 yılında, Radikal Gazetesi’nde yazdığı yazıları ‘Bu Yoculuk Ne zaman Biter’ adlı bir kitapta toplamıştır. 2005 yılında yayınlanan ve şiirsel düzyazı formatında olan kitabı ‘Hayatın Sessizliğinde’ Dünya Yayınları tarafından Yılın Kitabı ödülüne layık görülmüştür. Ayrıca metnin bir bölümü Piccolo Tiyatrosu’nda da sahnelenmiştir.

2006 yılında, yeniden gazete ve dergi yazılarını topladığı iki kitabı yayınlanmıştır. İlki ‘Bir Delinin Güncesi’, diğeri de ‘Bir Kez Daha’dır. 2009 yılında ise öykü kitabı ‘Taş Bina ve Diğerleri’ adlı çalışması yayınlanmıştır.

Aslı Erdoğan’ın ismi, yazar Hasan Öztoprak’ın 2003 yılında Can Yayınları’ndan çıkan kitabı İmkânsız Aşk isimli kitabı nedeniyle gündeme gelmiştir. Erdoğan ile olan ilişkisini açıkça yazan Öztoprak’ın kitabından sonra gazeteler de Erdoğan’ın özel hayatına dair manşetler atmıştır. 2013 yılında ise Avusturya’nın Graz şehrine yaptığı bir gezi sırasında başına gelen talihsizlikler nedeniyle gündeme gelmiştir.

Aslı Erdoğan hali hazırda, 1991 yılında açılan ancak daha sonra kapatılan ve nihayetinde 17 yıl sonra yayın hayatına yeniden başlayan Özgür Gündem gazetesinde köşe yazıları yazmaktadır.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın