Makaleler

Antakya’da Görülecek Yerler

Yazar: Büşra Sunal

Antakya ülkemizde görülmesi gereken yerlerin başında gelir ve daha ilk adım attığınızda farkını size hissettirir. Havası, yemekleri, yapıları, farklı dinden ve dilden yaşayanları ile ziyaretçilerine bambaşka bir deneyim yaşatır. Hoşgörünün beşiği olan Antakya yüzyıllardır birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Defne ağaçları, Asi Nehri, cami, kilise ve havranın yan yana olduğu sokakları ve zengin mutfak kültürü ile Unesco tarafından da barış kenti olarak seçilmiştir.

Antakya’da Görülecek Yerler

Antakya’da görülecek yerler arasında St.Pierre Kilisesi, Habibi Neccar Camii, Hatay Uzun Çarşı ve Harbiye Şelalesi yer alır. Hangi tarihte yapıldığı kesin olarak bilinmeyen St. Pierre Kilisesi Asi Nehrinin batısında yer alır. Bir mağaradan oluşan bu kilise birçok yerli ve yabancı turistin ilgisini çekmektedir. St.Pierre Kilisesi’nin taban mozaikleri özellikle görülmeye değerdir. Bir diğer uğrak nokta olan Habibi Neccar Camii ise Hz. İsa’nın havarilerine ilk inanlardan bir Antakya’lı olan Habibi Neccar’ın adına yaptırılmıştır. Habibi Neccar Camii’den çıktıktan sonra ise birkaç dakika içerisinde Hatay Uzun Çarşı’ya ulaşabilirsiniz. Içerisindeki sayısız dükkanları ile Antakya’nın en hareketli yerlerinden biridir ve sokaklarında yürürken aklınıza gelebilecek birçok şeyi bulabilirsiniz. Hatta eğer acıktıysanız kasaptan etinizi alıp isteğinize gore kebap bile yaptırabilirsiniz. Yeterli vaktiniz var ise Harbiye Şelalesi de görülmesi tavsiye edilen yerler arasındadır. Harbiye Şelalesi Antakya Bölgesinde ki en eski şelalerden birisidir. Özellikle yaz aylarında burada piknik yapabilir, sandalyalerden ayaklarınızı sulara sokup serinleyebilirsiniz. Piknik yapmayı tercih etmezseniz Boğaziçi Restaurant’da kekik salatasının, humusun, kemiksiz ızgara tavuğun ve künefenin tadına varabilirsiniz. Antakya’da kalacağınız süreye bağlı olarak Antakya Arkeoloji Müzesi, Aziz Pavlus Ortodoks Kilisesi, Beşikli Mağara ve Bakras Kalesi’ni de görebilirsiniz. Ayrıca Antakya’ya çok kısa mesafede yer alan ve Hatay’ın en büyük ilçesi olan İskenderun’da ziyaret edebileceğiniz yerler arasındadır.

Antakya’da Görülecek Yerler

Antakya’yı solumanın, ruhunu hissetmenin en güzel yolu dar sokaklarında yürümek ve kapıları açık evlerin avlularını izlemektir. Zaman zaman kulağınıza Arapça bir şarkı çalınır ve etrafta gördüğünüz Arapça yazılarla beraber size bambaşka bir ülkedeymiş gibi hissettirir. Antakya’ya gelmişken Anadolu restaurant’ta mezelerden ve kebaplardan tatmadan, Affan Kahvesin’de Haytalı yemeden ve tarihi çarşıdan nar ekşisi ve doğal sabunlar satın almadan dönmek olmaz. Seyahatinizin sonunda hem mideniz hem de gözleriniz bayram  edecek ve Antakya’ya tekrar gelmek isteyeceksiniz.

Ulaşım sponsorumuz

Online Bilet Otobüs Bileti

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın