Makaleler

Andy Garcia Kimdir

Yazar: Hakan Kutluay
Andy Garcia Kimdir

Andrés Arturo García Menéndez, 12 Nisan 1956’da Havana, Küba’da dünyaya gelen ve Andy Garcia adıyla tanınan oyuncudur. 1980 ve 1990’lı yıllarda yer aldığı Baba 3, Dokunulmazlar ve Karışık İlişkiler gibi başarılı Hollywood filmleriyle adını duyurmayı başarmıştır.

Küba’da dünyaya gelen aktörün annesi Amelie Menendez bir İngilizce öğretmeniydi babası Rene Garcia Nunez ise hem avukatlık yapıyor hem de avokado çiftçiliğiyle uğraşıyordu. Bir süre sonra da Amerika’da koku üzerine kendi işini kurdu. Garcia’nın Rene adında bir de küçük kardeşi vardır.

Andy Garcia 5 yaşındayken ailesiyle birlikte Miami, Florida’ya taşınır. Birkaç yıl içerisinde babasının kurduğu şirket milyon dolarlık bir parfüm şirketine dönüşür. Garcia, bir Roman Katolik olarak yetiştirilir ve Miami Beach Okulu’na gönderilir ve burada basketbol oynamaya başlar. Lisedeki son yılında mononükleoz hastalığına yakalandı ve bu yüzden gelecek planlarını aktörlük üzerine yapmaya başladı. Aktörlük kariyerine, lise yıllarında Jay w. Jensen’den drama dersleri alır. Ardından da Florida International Üniversitesi’nden mezun olur.

Garcia aktörlüğe Florida’da başlar ama kısa zaman sonra Hollywood’a gelir. 1984 yılında, Murder, She Wrote isimli bir dizide ufak bir rol oynar. Ardından popüler tv dizisi Hill Street Blues dizisinde bir mafya üyesini canlandırır. 1985 yılında The Mean Season filminde Kurt Russell ile birlikte yer alır. Bu film sırasında çalıştığı yönetmen Brian De Palma onunla Dokunulmazlar filmi için de anlaşma yapar.

1989 yılında Ridley Scott ile birlikte, Michael Douglas ile birlikte rol aldığı Black Rain adlı filmi yapar. 1989 yılında Francis Ford Coppola Baba 3 filmi için oyuncu seçimleri yapmaktadır ve Garcia da Vincent Mancini karakterini canlandırmak için yönetmenle anlaşır. Bu rolüyle daha sonrasında En İyi Yardımcı Oyuncu rolünde Oscar Ödülü’nü kazanır.

1990 yılında Richard Gere ile birlikte Karışık İlişkiler, 1992 yılında Kahraman, 1994 yılında Bir Erkek Bir Kadını Severse adlı filmlerde rol alır.

2001 yılında birçok ünlü ismin yer aldığı Ocean’s 11 filminde Terry Benedict rolünü oynar, devam filmi Ocean’s Twelve (2004) ve final filmi Ocean’s Thirteen (2007) filmlerinde de yer alır.

2005 yılında yazdığı, yönettiği ve Dustin Hoffman ve Bill Murray ile birlikte rol aldığı Kayıp Şehir filmi vizyona girer. 2006 yılında ise Kurtlar Vadisi adlı dizide Sharon Stone ile birlikte rol alır.

Andy Garcia’nın kişisel hayatı da, oyunculuk kariyeri gibi başarılıdır. Aktör 1982 yılında Marici Lorido ile evlenir ve ikilinin dört çocukları olur. Dominik Garcia Lorido (1983), Daniella (1988) ve Alessandra (1991) adında 3 kızları ve Andres (2002) adında bir de oğulları vardır.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın