Makaleler

Amberin Zaman Kimdir?

Yazar: Hakan Kutluay
Amberin Zaman Kimdir?

Amberin Zaman, ismi Recep Tayyip Erdoğan ile girdiği tartışmayla gündeme gelen, Türk - Bangladeşli (Annesi Türk, Babası Bangladeş'li) gazetecidir.

Zaman, Bangladeş Büyükelçiliği yapan Arshad-uz Zaman ve Vasfiye Kalmuk’ın iki kızından biridir. New York’da doğmuş ve ilkokul ve liste eğitim hayatını Almanya, Cezayir ve Senegal dahil birçok ülkede sürdürmüş üniversite eğitimini İsviçre ve ABD'de almıştır.

Kariyerinin ilk yıllarında The Washington Post ve The Daily Telegraph of London ve Los Angeles Times gibi büyük yabancı basın organlarında Türkiye muhabirliği yapmıştır. Ardından Los Angeles Times gazetesi ve The Economist dergisinde Türkiye temsilciği yapmıştır(1999-2016). BBC World’de yer alan ve Türkiye’deki eğitim sistemini ve sistemin ülkeye etkisinin konuşulduğu bir programda konuşmacı olarak görev almıştır. Türkiye’deki gazetecilik hayatına 2007 yılında Taraf Gazetesi’nde köşe yazılarıyla başlayan Zaman, 2010 yılında Habertürk Gazetesi’ne geçmiştir.

Taraf Gazetesi’nde yazılarını yazdığı dönemde Ahmet Hakan tarafından bir yazısında eleştirilmiş ve  gündeme gelmiştir. Hakan, Recep Tayyip Erdoğan’a karşı yazdığı yazı sonucunda Amberin Zaman’ın başbakan ile olan ilişkisinin nasıl olup da kötüye gittiğini irdelemiş ve The Economist dergisinin Erdoğan’ın tarafında olduğunu iddia etmiştir. Zaman ise yazdığı yazıyla Hakan’a cevap vermiş ve iddiaları yalanlamıştır.

2 Nisan 2013 yılında ise Habertürk’te yaşanan krizler sonucunda işinden çıkarılmıştır. İşten çıkarılmasına sebep olarak ‘patronaj kararı’nın gösterildiğini belirtmiştir. Kendisinden önce de Balçiçek Pamir, Ece Temelkuran ve Bekir Coşkun ile yollarını ayıran Habertürk konuya dair açıklama yapmamıştır ancak Zaman sosyal medya üzerinden birçok meslektaşından destek almıştır.

Habertürk’teki görevinden ayrıldıktan sonra Zaman, yeniden Taraf Gazetesi’ndeki görevine geri dönmüş, gazete 5 Mayıs 2013 tarihli sürmanşetinde Amberin Zaman'ın gazetede yeniden yazmaya başlayacağını da ilan etmiştir.

Amberin Zaman’ın ismi son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la girdiği polemik ile gündeme gelmiştir. Erdoğan Cumhurbaşkanlığı adaylığı için yaptığı bir konuşmada Zaman’ı eleştirmiş ve kendisi için “Haddini bil, edepsiz kadın." cümlesini kullanmıştır. 8 Ağustos 2014 tarihinde yazdığı, "Önce insan ol!" başlıklı yazısında Zaman ise Erdoğan’a cevap vermiştir.

2016 yılında ABD dışişleri bakanlığında Irak'tan sorumlu müsteşar yardımcısı olan eşi Pennington'un yanına geçmiş olup Diken ve Al Monitor'de köşe yazarlığı yapmaktadır. Aynı zamanda The Woodrow Wilson International Center for Scholars isimli düşünce kuruluşunda araştırmalar yapmaktadır.

Amberin Zaman 2004 yılından beri, Amerikalı diplomat Joseph Pennington ile evlidir. Çiftin çocuğu yoktur. Zaman, eşinin görevi nedeniyle bir dönem Ermenistan’ın başkenti Erivan’da yaşamıştır.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın