Makaleler

❗ Bu makale henüz yayınlanmamıştır!

Ali Sabancı Kimdir?

Yazar: Hakan Kutluay
Ali Sabancı Kimdir?

Esas Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali İsmail Sabancı, Sabancı Ailesi’nin 3. kuşak üyesi ve Türk iş adamıdır. Ali Sabancı, "En Zengin Türkler ve Servetleri" 2015 listesinde 740 milyon dolarlık servetiyle en zengin 50. Türk olmuştur.

5 Mayıs 1969 Adana doğumlu Ali Sabancı, annesi Hayırlı Zerrin Sabancı, babası Şevket Sabancı’nın üçüncü ve tek erkek çocuğudur. Sıdıka Sabancı ve Emine Kamış Sabancı adında iki tane ablası vardır. Rahmetli iş adamı Sakıp Sabancı’nın da yeğeni olan Ali Sabancı, 10 yaşına kadar Adana’da yaşamıştır. İlkokulu Adana’da bitirdikten sonra ortaokulu Almanya, liseyi İngiltere ve üniversiteyi de Amerika’da okumuştur. 1987 ile 1991 yılları arasında ABD’nin Massachusetts eyaletindeki Tufts Üniversitesi’nde ekonomi ve siyasal bilgiler alanında lisans eğitimini tamamladıktan sonra 1993 yılında New York’ta bulunan Columbia Üniversitesi, İşletme Fakültesi’nde Uluslararası Finans alanında yüksek lisansa başlamış, 1995 yılında da mezun olmuştur.

Ali Sabancı, Morgan Stanley&Co. Incorporated şirketinde 2 yıl finansal analizci olarak çalışmıştır. Türkiye’ye döndüğünde ise aile şirketi olan Akbank Bahçekapı Şubesi’nde veznedar olarak çalışmaya başlamıştır. 1997-2001 yılları arasında Sabancı Holding Projelerden Sorumlu Yönetici, 2001-2004 yılları arasında ise Strateji ve İş Geliştirmeden Sorumlu İcra Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmıştır. Amcası Sakıp Sabancı’nın vefatından bir ay önce aile şirketinden ayrılarak, babası ve ablası ile beraber kurdukları Esas Holding’te çalışmaya başlamıştır. Esas Holding, başta eğlence sektörü olmak üzere, havacılık, gıda, lojistik, sağlık, gayrimenkul ve perakende sektöründe faaliyet gösteren bir şirkettir. AFM Sinemalarını 90 milyon dolara satın alan Esas Holding, daha sonra sinema salonu işletmecisi Cinebonus ve Mac gibi şirketleri bünyesinde bulunduran Mars Entertainment Group’a AFM Sinemaları’nın %88,01 hissesini 82 milyon dolara satmıştır.

Türkiye’nin en köklü ailelerinden birine mensup olmasına rağmen, soyadını değil de adını ön plana çıkaramaya çalışan ve bunda da başarılı olan Ali Sabancı, iş hayatındaki pek çok ezberi bozmuştur. Yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Pegasus’u Türkiye’nin en önemli özel hava yolu şirketlerinden biri haline getirmeyi başarmıştır. En genç hava yolları filolarından birine sahip olan Pegasus 3 Ekim 2016 itibariyle 60 adet Boeing 737-800, 4 adet Airbus A320-200neo, 12 adet Airbus A320-200ceo ve 1 adet Boeing 737-400 toplam 77 uçaklık filosuyla operasyonlarını sürdürmektedir. Avrupa, Rusya, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya’ya yayılan bir coğrafyada olmak üzere yurt dışında 69, yurt içinde 33 ve toplamda 40 ülkeye tarifeli seferler gerçekleştirmektedir. Pegasus hava yolları, 2016 yılının ilk 3 ayındaki satış gelirlerini bir önceki yılın aynı dönemine oranla %19 arttırarak 691.100.801 TL ciro elde etmiştir.

Ali Sabancı’nın Kazandığı İlk Para

Ali Sabancı bireysel girişimiyle ilk parasını 10 yaşında kazanmıştır. Yeniköy’de bulunan evlerinin önünde Almanya’dan aldığı oltaları satarak ilk yaz 200 mark kazanmıştır. Bu olay Ali Sabancı’nın çocukluğunda unutamadığı önemli bir anı olarak kalmıştır. Ali Sabancı’ya göre insanın kendisini geliştirmesi ancak merak ile olur. Kendini geliştirme konusunda sürekli meraklı olmak ve anlamadığımız bir şeyi utanmadan sorma cesareti gösterilmesi gerektiğini söylemiştir. Bu nedenle şirket çalışanlarına şeffaf bir çalışma ortamı sunan Sabancı, bazı toplantılarda özellikle genç çalışanlarının fikirlerini de almaktadır. Okumayı çok seven Ali Sabancı, hep daha fazlasını öğrenmek peşindedir. Ali Sabancı’nın en sevdiği kitaplar, Clock Work Orange, Shii Way, Sızıntı ve Pusu, en sevdiği söz ise ‘Bağışın Kadar Konuş’ tur. Mutfakla arası çok iyi olan Sabancı’nın evinde birkaç tane mutfak vardır ve bu mutfaklardan bir tanesi de tamamen kendisine aittir.

Ali İsmail Sabancı’nın Özel Hayatına Dair

Ali Sabancı, kendisiyle yapılan bir röportajda hayattaki en büyük başarısının eşi, medya patronu Aydın Doğan’ın kızı, Hürriyet Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı’yı kendisiyle evlenmeye ikna etmesi olduğunu söylemiştir. Ali Sabancı’nın Şevket Emrecan ve Kaan Ali adında iki tane oğlu vardır.

Ali İsmail Sabancı’nın Aldığı Ödüller

Adana Rotary Kulübü, Rotary Meslek Hizmetleri Ödülü, 2013-2014

Adana Rotary Kulübü tarafından verilen Rotary Meslek Hizmetleri Ödülü’nü, Pegasus Hava Yolları ile dünya devlerinin rekabet ettiği bir sektörde kısa sürede büyük başarılara imza atan, Ali Sabancı almıştır. Ödülün ilk sahibi de Ali Sabancı’nın amcası rahmetli Hacı Sabancı’dır.

Ekonomist Dergisi, Yılın İş İnsanı Ödülü, 2012

Ekonomist Dergisi’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği ‘Yılın İş İnsanları’ ödül töreninde, Pegasus Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı yapılan anket sonucunda ‘Yılın İş İnsanı’ seçilmiştir. Ödülünü ise kayınvalidesi Sema Doğan’ın elinden almıştır.

Ali Sabancı’nın Görevleri ve Üyelikleri

Ali Sabancı, 2005 yılında Esas Holding tarafından satın alınan Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş’de yönetim kurulu başkanıdır. Esaslı Gıda, Desas (ticari araç kiralama), Gıdaser Gıda (bonservis), ve U.N. Ro-Ro İşletmeleri A.Ş şirketlerinin başkanlık görevlerini yürütmektedir. Galatasaray Spor Kulübü Üyesi, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanlığı da yapan Ali Sabancı ayrıca İstanbul Sanayi Odası (İSO) ve TAİK üyesidir.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın