Makaleler

Ali Bulaç Kimdir

Yazar: Hakan Kutluay
Ali Bulaç Kimdir

Ali Bulaç, halen Zaman Gazetesi yazarlığı yapan sosyolog, gazeteci ve yazardır.

1951 yılında Mardin’de doğan Ali Bulaç, işçi bir ailenin 4 çocuğundan biridir. 3 tane kız kardeşi vardır. Ancak 9 yaşındayken Turgut Özal'ın annesi Hafize Özal'ın öğretmenlik yaptığı Gazipaşa İlkokulu'na başlamıştır. Ortaöğretimi de Mardin’de tamamlamıştır. İlkokuldan sonra Öğretmen Okulu’na gitmek istese de sonradan Mardin İmam Hatip Lisesi’nde karar kılmıştır. İmam Hatip’te okuduğu yıllarda şiir yazmaya meraklı olan Bulaç, 1969 yılında henüz 18 yaşındayken yazdığı ilk ve son şiir kitabı "Rüzgâr Şarkıları" kitabı Altınova gazetesi tarafından basılmıştır. O dönemde yazdığı şiirler genellikle aşk ve tasavvuf temalıdır, sevdiği şairler ise Nazım Hikmet, Attila İlhan, Turgut Uyar, Ümit Yaşar Oğuzcan’dır. Yine İmam Hatip’te okuduğu yıllarda "Çatılar" isimli bir oyun kaleme almış ve bu oyun Mardin ve çevrelerinde sahnelenmiştir.

1970 yılında İstanbul’a gelmiştir. Ardından İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nde ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nde aynı anda iki bölüm okuyarak yüksek öğrenimini tamamlamıştır. İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nde öğrenci olduğu yıllarda Düşünce Dergisi ve Düşünce Yayınları’nı kurmuştur. Kadrosunda Mehmet Bekaroğlu, Beşir Eryarsoy, Ahmet Ağırakça, Ahmet Şişman ve Hüseyin Besli’nin olduğu dergide, daha sonradan aralarına katılan İsmet Özel’in ilk makaleleri de yayınlanmıştır. 12 Eylül Darbesi Ali Bulaç’ın hayatında önemli değişiklikler olmasına sebebiyet vermiştir. Düşünce Yayınevi, 1982 yılında polis tarafından basılmış, 29 gün arkadaşları ile birlikte Gayrettepe Emniyeti’nde kalmış, ardından da Selimiye Kışlası’na gönderilmiştir. Ali Bulaç burada, o dönemde tutuklanan Tarık Akan ile karşılaşmıştır.

1984 yılında İnsan Yayınları’nı kurmuş, 1985 ve 1992 yılları arasında Kitap Dergisi’ni çıkarmıştır. Ardından Zaman Dergisi’nin kurulması aşamasında İstanbul bürosunun başında görev almıştır. Gazetenin kuruluşunun ardından İstanbul büro şefliği yapmış, kısa aralarla gazetedeki görevinden ayrılmış ve ardından devam etmiştir. 1998 yılında yeniden yazarlık yapmaya başladığı gazetede halen köşe yazıları yazmaktadır.

Ali Bulaç’ın kaleme aldığı "İnsanın Özgürlük Arayışı" adlı kitap, 1988 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından Fikir Ödülü’ne layık görülmüştür.

Şu an Zaman Gazetesi’nde görevde olan Bulaç, Mehtap TV ve Hilal TV’de programlar yapmakta, aynı zamanda TVnet kanalında da "Konuşmak Lazım" adlı programda yer almaktadır. Evli ve beş çocuk sahibi olan Bulaç, fanatik Galatasaray'lıdır. Balık burcu olan yazar, denizi seyretmekten, kitap okumaktan hoşlanmaktadır. 

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın