Makaleler

Aleksis Çipras Kimdir?

Yazar: Hakan Kutluay

Aleksis Çipras, 26 Ocak 2015 tarihinde Yunanistan’ın başbakanı olarak göreve gelmiş parti lideri ve siyasetçidir.

Aleksis Çipras Kimdir?

Çipras, Albaylar Cuntası’nın çöküşünün 3. gününde 28 Temmuz 1974 tarihinde Atina’da dünyaya gelmiştir. 1980’li yıllarında sonunda Yunanistan Komünist Gençlik Partisi’ne üye olmuş ve 1990’lı yılların başında Ampelokipoi Lisesi’nde okuduğu dönemde de devlet bakanı Vasilis Kontoyannopulos’un koyduğu, liseye geçiş sınavları, öğrencilerin okul dışındaki yaşamları için disiplin cezaları ve tek tip kıyafeti öngören yasa tasarısı nedeniyle gerçekleşen ayaklanmada aktif rol oynamıştır. Anna Panayotarea’nın programına öğrenci hareketinin bir temsilcisi olarak katılmış ve program ile büyük ilgi çekmiştir. O dönemde hareket ‘Önlük Hareketi’ olarak anılmıştır.

Üniversite eğitimini Atina Ulusal Teknik Üniversitesi’nde alan Çipras, inşaat mühendisliği bölümünden mezun olmuş, öğrenciliği esnasında siyasi hareketlerine ara vermeyerek yeniliğe açık sol öğrenci hareketinin saflarına katılmıştır. Hatta bu dönemde arkadaşları sıkı bir solcu olması nedeniyle onun Çipras (Tsipras) olan soyadını Arjantinli devrimci Che Gueveraya atıfla, “Che-pras” olarak telaffuz etmiştir.

2000 yılında mezun olduktan sonra yine aynı üniversitede ölçme ve planlama arazi lisansüstü eğitimi almış ve ardından inşaat sektöründe çalışmaya başlamıştır. İnşaat mühendisi olarak Atina için yaptığı birçok çalışma vardır.

Komünist partiden ayrıldıktan sonra çeşitli parlamento dışı işlerde yer alan Çipras, daha sonrasında katıldığı SYRİZA partisinden 2006 yılında Atina Belediye Başkanı adayı gösterilmiştir. Partinin 6 sol siyasi oluşumun birleşmesiyle oluşmuş Radikal Sol Koalisyon lideri olarak 2009 yılındaki seçimlerde ilk kez milletvekili seçilmiştir.

2009 seçimlerinde yaklaşık yüzde 5 olan oy oranını 2012 seçimlerinde üç katına çıkarmış ve partisi ikinci sıraya yerleşerek muhalefet partisi olmuştur. Hükümet kurmak üzere görevlendirilen liderlerden biri olsa da politik engellerle karşılaşmış ve yeniden seçim zorunluluğu doğmuştur. Aynı yıl tekrarlanan seçimlerde ise yüzde 27 oy oranıyla yerini korumuştur.

25 Ocak 2015 tarihinde yapılan seçimlerde ise lideri olduğu koalisyon yüzde 36’lık oy oranıyla seçimin başını çekmiştir.

Aleksis Çipras, 1987 yılında 13 yaşındayken lisede tanıştığı, elektrik ve bilgisayar mühendisi Peristera Baziana birliktedir. İkili Yunanistan Komünist gençlik Partisi’ne birlikte üye olmuştur. Atina’da iki oğulları ile yaşamaktadırlar. Küçük oğlunun ikinci ismini Che Guavara’ya hürmet olarak Ernesto koymuşlardır. Futbola düşkün olan lider Panathinaikos Futbol Takımı’nı desteklemektedir. Ateist olan Çipras, Francois Hollande and Zoran Milanovic’ten sonra Avrupa’nın üçüncü ateist lideri olmuştur.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın