Makaleler

Akif Beki Kimdir

Yazar: Hakan Kutluay
Akif Beki Kimdir

Akif Beki, hali hazırda Hürriyet Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapan Türk gazeteci ve yazardır.

Beki, 2 Temmuz 1971 yılında Bingöl’de dünyaya gelmiştir. Üniversiteye kadar olan eğitim hayatını Bingöl’de tamamlayan gazeteci, ardından İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatları bölümünü kazanmıştır. Yüksek tahsilini aynı bölümün Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı’nda tamamlamıştır.

İş hayatına 90’lı yılların başında, henüz üniversitede öğrenci olduğu yıllarda muhabir olarak atılmıştır. Zaman Gazetesi, Flash TV, Yeni Şafak gibi medya kuruluşlarında görev almış, 1998 yılında ise Kanal 7 televizyonunun Washington temsilciliği görevine gelmiştir. 2001 yılında ise Türkiye’ye dönerek, yine Kanal 7’nin Ankara temsilcisi olarak görev yapmaya başlamıştır.

1995 yılında, daha önceden Yeni Yüzyıl için kaleme aldığı, cemaat ve tarikat yapılarını detaylı olarak inceleyip yazdığı yazılar, kitaplaştırılarak okuyuculara sunulmuştur.

2003 yılında Kanal 7’nin hafta sonu haberlerini sunmaya başlayan Akif Beki, 2005 yılında dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözcülüğünü yürüten basın danışmanı görevine getirilmiştir. Yaklaşık 4 yıl bu görevde kaldıktan sonra görevinden ayrılma kararı alan Beki, bunun sebebini gazeteciliğe dönmek istemesi olarak göstermiştir. Beki’nin görevden ayrıldığını ilk duyuran kişi de Recep Tayyip Erdoğan olmuştur.

Başbakan danışmanlığı görevinden sonra 2009 yılında Radikal Gazetesi’nde köşe yazıları yazmaya başlayan Beki, yaklaşık 5 yıl bu görevde kalmıştır. Ardından, 24 Eylül 2013 tarihinde yazdığı veda yazısıyla Radikal’deki görevinden ayrılarak Hürriyet Gazetesi’ne geçmiştir.

Yazdığı yazılarda Ak Parti’ye olan yakınlığı nedeniyle eleştiriler alan Beki’nin aynı zamanda 2003 yılında basılan ve Recep Tayyip Erdoğan’ın zihin dünyasını yaptığı konuşmalar üzerinden irdeleyen Erdoğan’ın Harfleri adlı bir kitabı bulunmaktadır.

Akif Beki, 1996 yılında evlendiği eşinden boşanmış ve 13 Mart 2012 tarihinde sanatçı Zara ile evlilik yapmıştır. Beki’nin Zara’dan Dila adında bir de kız çocuğu vardır.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın