Makaleler

Abdülkadir Selvi Kimdir

Yazar: Hakan Kutluay
Abdülkadir Selvi Kimdir

Abdülkadir Selvi, Yeni Şafak Gazetesi’nin Ankara Temsilciliğini yapmaktadır.

1964 yılında, Sivas’ın Yıldızeli ilçesinde doğan Selvi, ilkokul ve lise yıllarını da Sivas’ta geçirmiştir. Üniversite eğitimini Gazi Üniversitesi’nde tamamlayan Selvi, üniversitenin Metalurji Bölümü’nden mezun olmuştur. Bu esnada da birçok gazete ve dergide editörlük yapmıştır.

Ardından kariyerine gazeteci olarak devam etmeye karar vermiş ve Yeni Nesil, Yeni Asya gazetelerinde görev almıştır. Bu görevlerinden sonra, 1992 ve 2000’li yıllarda yayın yapmış olan İstanbul merkezli HBB Televizyonu’nda (Has Bilgi Birikim) muhabirlik ve haber müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. Bu görevi sırasında Politika Gündemi adlı programı hazırlamış ve sunuculuğunu yapmıştır.

Ardından TGRT Ankara Haber Müdürlüğü görevine getirilmiştir. 2001 yılında ise, halen görevde olduğu Yeni Şafak Gazetesi’ne geçmiş ve gazetenin Ankara Temsilcisi olmuştur. Bu gazetede köşe yazıları yazmakta olan gazetecinin çıkardığı siyasi kitapları da vardır. Bunlardan ilki 2009 yılında Nesil Yayınları’ndan çıkan ve Erhan Seven ile birlikte Muhsin Yazıcıoğlu’nu yazdığı İşkence Koğuşlarından Siyaset Meydanlarına: Alperen’dir. bir diğeri de 2011 yılında yine Nesil Yayınları’ndan çıkan Ateşten Yıllar : Siyasette Said Nursi Tartışması’dır.

Evli ve 3 çocuk sahibi olan gazetecinin ismi, geçtiğimiz yıl Abdullah Gül’ün verdiği veda resepsiyonu vesilesiyle konuşulmuştur. Gül’ün eşi, Hayrünnisa Gül resepsiyona katılan Abdülkadir Selvi’nin elini sıkmamış ve “Sizinle tokalaşmak istemiyorum, size kırgınım.” demiştir. Ayrıca iktidara yakınlığını vurguladığı yazıları da Twitter üzerinden tartışmalara sebep olmuştur.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın