Makaleler

Samuray Zırhının Tarihi ve Gelişimi

Yazar: Mehmet KÖSE

Zırh giyenler sadece Romalı askerler veya orta çağ şövalyeleri değildi, Çin'in antik savaşçıları da giyerdi. Onların koruyucu kıyafetleri Samuray Zırhı olarak bilinir.

Batı Avrupa'daki benzerlerinin zırhları gibi, Samuray Zırhı, geliştirilme zamanında hazırda bulunan materyallerden geliştirildi ve yüzyıllar geçtikçe de sağlamlaştırıldı. Aslında, bu Japon tarzı zırhın ilk modelleri, giyilebilmeleri için parçalar haline getirilmiş kaplumbağa kabuklarından yapılmıştı. Zamanla deriden yapılan parçalar gibi malzemeler ihtiva etmeye başladı ve en sonunda da bronz eklendi. Çeliğe dayanan batı ve antik zırhlardan farklıydılar.

Çağın diğer askeri meseleleri gibi, Samuray zırh takımı da genellikle savaşa piyade askerler gibi değil savaş arabası üzerinde giden en önemli ya da en yüksek rütbeli askerler için muhafaza edilirdi.

Aslında bu iyi bir şeydi çünkü Japon zırhı aşırı ağırdı ve marş süresini uzatırdı veya savaştaki en iyi kondisyona sahip asker bile bitkin düşerdi.

Ek olarak, dönemin Roma ve Sparta zırhları gibi, Samuray zırhı da onu giyenin göze çarpması ve gücünün bir simgesi olarak güzel şekilde süslenirdi. Bu sadece zırhın koruyucu olan kısımları için değil, aynı zamanda yüz maskeleri ve miğferler için de geçerliydi.

Bugün antik Samuray zırhları koleksiyon parçaları olarak değerlendiriliyor ve oldukça pahalılar. Ne var ki, dünya çapında belli sayıda müzede bunlar sergilenmekte. Bunlara San Fransisco'daki Asya Sanat Müzesi ve Liverpool, Büyük Britanya'daki Ulusal Müze dahil. Fakat çeşitli zırh parçalarının yeniden imali 5000$'dan daha az bir ücrete internet üzerinden yapılabilir, eğer bu tür parçaları toplamakla ilgileniyor ama ciddi koleksiyoncuların derin cebine sahip değilseniz.

Yorumunuzu Paylaşın