Makaleler

Kedi Eğitim Tavsiyeleri ? Kedinizi Mobilyalarınızı Tırmalamayacak Şekilde Nasıl Eğitirsiniz

Yazar: Mehmet KÖSE

Kedinizin bir koltuğa erişim sağlamasına izin verip diğerini yasaklamak pek pratik değildir. İki koltuk arasındaki farkı anlamayacaktır ve sonunda endişeli ve mutsuz bir kediniz olacaktır. Ne var ki, kedinizin mobilyanızı tırmalamasını istemiyorsanız birkaç farklı eğitim metodu var.
Eğer odadaysanız, elinizin altında suyla dolu bir su tabancası veya sprey şişesi bulundurun. Eğer suyu seviyorsa (evet bazı kediler sever) o zaman dürülmüş bir gazete ya da bulunduğu yerin yakınına bir anahtar atın.
Derginin ya da anahtarın yere düşünce çıkardığı yüksek ses, sürprizin yanı sıra, tırmalamasını durduracaktır. Nişanınızı iyi alın ve unutmayın ki amacınız onu korkutmak, onu incitmek değil.
Bu metotlar siz odada ve uyanık olduğunuz sürece iyidir. Diğer zamanlar için onu bir odaya kapatmayı deneyin ki mobilyanızı tırmalamasın. Eğer bu size uymazsa, tırmalamayı sevdiği yerlere portakal kabukları koyun.
Ya da favori tırmalama alanlarını temiz ağır plastikle kaplayın, bunları pet shoplarda bulabilirsiniz. Başka bir öneri de kanepenin sonuna ya da koltuğa bir tırmalama postu koymanızdır. Onu mobilyalardan uzak tutmak için patlayan balon numarasını kullanmayın.
Balonlar tehlikeli, hatta ölümcül olabilirler, çünkü patladıktan sonra kedi tarafından parçalanıp yutulabilir. Kedinizin mobilyayı tırmalama cesaretini kırmak için portakal kabuğu koyun, onun kokusundan nefret ederler ve hemen geri çekilirler.
Kedi zili kedinizin erişimine izin vermek için iyi bir yol olsa da, civardaki diğer kedileri de çeker. Bunu önlemek için belli bir kedi tarafından giyilen özel bir tasma aracılığıyla aktive olan elektronik veya mıknatıslı kedi zili alabilirsiniz.


Yorumunuzu Paylaşın