Makaleler

El Feneri? Sıkça Sorulan Sorular

Yazar: Mehmet KÖSE

El fenerleri, kamp ateşi etrafındaki çocukları eğlendirmek için olduğu kadar acil durumlar için de çok önemlidir, ya da arka bahçede geçen geç bir gece için. Doğru el fenerini nasıl satın alabiliriz? En iyisinin hangisi olduğunu nereden anlarız? Ne tür bir el feneri seçmeliyiz? Ne tür bir ışık seçmeliyiz? El fenerleri için ne tür güç kaynakları uygundur? Bunlara ve diğer birçok soruya cevaplar aşağıda bulunabilir, okumaya devam edin ve el fenerleri hakkında daha fazla bilgiye sahip olarak evinizin güvenliğini arttırın.

El fenerleri acil durum çantalarının ve herhangi bir felaketle karşılaşma durumuna karşı hazırlıklı bir ev sahibinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Vazgeçilmezlerdir çünkü birçok felaket güç kaybıyla beraber gelir. El fenerlerinin evin farklı bölümlerinde stoklandığından emin olmak, tabi acil durum çantasında da, karanlıkta ışık bulmak için daha az debelenme ve kargaşa ortamında çocukları yatıştırmak için daha az zaman anlamına gelir. Her an her şey olabileceği için el feneri, bir güvenlik meselesidir. Her evde bir el feneri olması için işte ana sebepler.

El fenerini nasıl alırsınız? Öncelikle, el fenerini alırken, onu nerde kullanacağınızı düşünün. El fenerinin amacı, el fenerinin tipini belirler. El feneri dışarıda mı kullanılacak? El feneri kampta mı kullanılacak? Avlanırken mi? Yoksa el feneri bir aracın üstüne mi tutturulacak? El fenerinin amacı, onun boyutunu, şeklini ve türünü belirler. El feneri alırken fiyatların 5 liradan yüzlerce liraya kadar değiştiğini akılda tutmak gerekir. Tabi ki, el fenerinin özelliklerine bağlı olarak fiyat bu aralıkta değişir.
Birçok tür el feneri vardır, hangisi sizin için daha uygun? LED veya ışık veren diyotların parlak bir ışığı vardır, bu kadar popüler olmalarının nedenlerinden biri budur. Parlak ışık daha temizdir, klasik fener ampullerine göre daha beyaz bir ışığı vardır. LED ışıkları sadece el fenerlerinde popüler değildir, araç lambaları, ev lambaları, dışarı lambaları ve yılbaşı lambaları olarak da kullanılırlar. LED lambaları aynı pille daha uzun süre çalışırlar, bazen yüz saate kadar. Bunun yanında geleneksel ampuller gibi ısınmazlar, böylece biri dokunduğunda tatsız bir durum yaşanmaz.

El fenerleri günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır, evden araba garajına ve toplumdaki acil durum servislerine kadar. Gittiğimiz her yer iyi aydınlatılmış olmaz, bu nedenden dolayı durumları düzeltmek, odaları aydınlatmak ve tamirleri rahat yapmak için bu taşınabilir ışık araçlarına ihtiyaç duyarız. Bir evde bulunması gereken el fenerinin nerede tutulması gerektiğini sorabilirsiniz. Birçok insan el fenerlerini gardıropta, mutfakta, garajda ya da bodrumda tutar. Nerede bulundurursanız bulundurun, evinizde mutlaka bir çift olsun!

Yorumunuzu Paylaşın