Makaleler

Canon'un Kısa Bir Tarihi

Yazar: Mehmet KÖSE

Canon bugün yazıcıları, fotokopi makineleri ve kameralarıyla bilinmekte. 1930 yılında kamera üretmek için Precision Optical Instruments Laboratory adıyla küçük bir şirket olarak başladı.

Şirketin ilk kamerasının adı Kwanon'du. İlk reklam kampanyası, bu ürünü I tipi denizaltı ve 92 tipi uçaklarla eşleştiriyordu, bunlar Japon hükümetinin Japon teknik üstünlüğünün kanıtı olarak sunduğu şeylerdi. Nihayet şirket bu ürünün adını Kwanon'dan Canon'a çevirmeye karar verdi, bu kelime Latince'de 'üstünlük' anlamına geliyordu.

1945'te şirketinin fabrikasının bir kısmı Müttefiklerin bombardımanı sırasında yok oldu ve savaştan sonra şirket operasyonlara yavaş yavaş yeniden başladı. Müttefikler ülkeyi ele geçirdiklerinde, şirket müdürü fark etti ki, Japon kameralarına ilgi duyuyorlardı. Şirketin başarılı olması için birçok fırsat olduğunu fark etti ve şirketi tekrar açıp eski işçilerini geri çağırmaya karar verdi.

Canon kameralarla başladı ve sonunda kişisel fotokopi makineleri, renkli fotokopi makineleri, inkjet ve lazer yazıcılara kadar yelpazesini genişletti. Canon'un önemli yazıcı yaratıcılıklarından biri de bubble-jet yazıcıdır. Şirket efsanesine göre bir teknisyen kazara sıcak bir lehim tabancasını mürekkeple dolu bir şırıngaya dokundurdu. Isı, mürekkebin şırıngadan sprey halinde çıkmasına neden oldu. Bu da 1981 yılında ilk bubble-jet yazıcılarının geliştirilmesine yol açtı. Canon aynı zamanda lazer yazıcı teknolojisinde ve sıvı kristal görüntülemede önemli bir rol oynamaktadır.

Canon sarsıcı bir şirkettir, 20. yy boyunca kamera ve yazıcı teknolojisinde yaratıcılıklarla mesuldür. İcatlarla dolu uzun tarihi ve pazardaki ünüyle birlikte, büyük bir ihtimalle 12. yüzyılı da etkilemeye devam edecektir.

Yorumunuzu Paylaşın