Ana Sayfa     Araçlar     Son Makaleler    
Ana Sayfa > Eğitim > Tarih Çalışmak Neden Önemlidir

Tarih Çalışmak Neden Önemlidir

 
Genellikle, tarih çalışmak sıkıntıyla yakından ilişkilendirilir. Bir insan, tarih çalışarak tarihi yerler, insanlar, tarihlerle uğraşması gerekeceğini düşünür. Tarihin geçmişle uğraştığı için, ve gerçekte de bugünde yaşadığımız için tarih sadece arka plana itilmelidir diye düşünürler.

Bu öğrencilerin anlamadığı, geçmişimiz sayesinde bugünde yaşadığımızdır. Tarih çalışmak geçmişimizi 'geldiğimiz yer, kültürümüzü ve geleneklerimizi miras aldığımız yer- analiz etmemizi ve onu bugünle ilişkilendirmemizi sağlar ki daha anlamlı bir hayat yaşayabilelim.

Tarih çalışırken, özgürlüğümüz ve bağımsızlığımıza da daha fazla değer verebiliriz.

Biliyoruz ki tarihi liderlerimizden bazıları, bağımsızlığımızı muhafaza etmek için canlarını feda etmişlerdir. Ayrıca geçmiş liderlerin hikayeleri ve onların milletleri için yaptıklarını da tarih çalışarak öğrenebiliriz.

Tarih bizi birçok hayatsal önem taşıyan şey konusunda aydınlatmıştır ve medeniyetin getirdiği birçok soruna ve meseleye çözüm üretmemizi sağlamıştır. Tarihten biliyoruz ki, insanlarının hakları için savaşmış birçok lider ve guru vardır.

Tarih çalışmak zorunludur çünkü ondan birçok farklı fikir ve bakış açısı öğreniriz. Bu fikirlerin ve bakış açılarının anlaşılabilir bir analizi, sosyal değerlerimizi geliştirmemizi sağlar. Bu perspektiflerden en fazlasını almak ve bunları yolumuza çıkan her meselede cevap ve çözüm olarak kullanmamız için bizi cesaretlendirir.

Ayrıca tarih çalışmak, politika, ekonomi ve toplumlar arasındaki ilişkilerin onların ilerleme ve gelişmesine nasıl katkıda bulunduğunu tam anlamıyla kavramak istiyorsak, zorunludur. Tarih, sosyal hayatlarımızı nasıl ele alacağımız konusunda kendimizi geliştirmemizi sağlar. Tarihi entelektüeller, modern meseleler ve sorunlarla uğraşmak için kendi çıkarımlarımızı formüle etmemizde bize yardımcı olacak birçok ses, veri ve dayanak noktası vermiştir.

Tarih ayrıca bize topum olarak nereden gelip nereye gittiğimizi söyler.

Eğer geçmişimize çalışmayı ve onu öğrenmeyi ciddiye alırsak tarihten birçok verimli ders elde edilir.

Tarih aynı zamanda kendi benliğimizi geliştirmede önemlidir. Tarih çalışmak ve ondan bir şeyler öğrenmek, gerçekleri ve verileri yorumlama, doğrulama aşamasında kanıt arama kabiliyetlerimizi geliştirmemize yardımcı olur; aynı zamanda çatışan veya farklı fikir ve bakış açılarından en fazlasını alma yeteneğimizi arttırır.

Tarih kapalı sınırları açar. Bunlar sayesinde, bir insanın entelektüel kapasitesi kesinlikle gelişir. Tartışmalarda ve sosyal forumlarda yer almak, bir bireyin bilgisini ve anlama yeteneğini genişletmesini ve öğrendiklerini uygulamak için bir ortam sağlar.

Yorumlar
Üye Yorumları 
Yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz.


Kategorisi
*Bu konuda 39 başka makale daha okuyabilirsiniz.

Hakkımızda  -  Yardım  -  Yasal  -  İletişim

©2016 Makaleler.com 24-0.258